TeX – pokyny pro práci

TeX v učebnách K4, K11, K10A

Funguje standardně ze síťového disku, ale je potřeba si stáhnout do programu TeXnicCenter profil pro tyto učebny. Stáhněte soubor níže, rozbalte zip archiv a uložte si ho do svého domácího adresáře.

TeX v učebně K10

Překlad na lokální stanici s Windows

Pokud sedíte na počítači, kde TeX je nainstalován (poznáte podle přítomnosti programu Texworks), můžete používat přímo TeXnicCenter na všechno. Ale pozor na překladové profily, jsou záležitostí uživatele! Pokud ale spouštíte TeXnicCenter poprvé, počítejte s nastavením. Pokud vám vyhovuje program Texworks, používejte ho, nemusí se nastavovat. U TeXnicCenteru se vám může stát, že vám nastavené profily nebudou fungovat na všech stanicích. TeXworks je jistější. V případě dotazů nebo problémů kontaktujte službu, poradí vám. A pokud ne, napíše poznámku do služební konference a problém bude vyřešen přes ni.

Vzorový soubor pro LaTeX (s funkční češtinou) pro TeXstudio nebo TeXnicCenter: 

\documentclass[12pt]{article} 
\usepackage[utf8]{inputenc} 
\usepackage[czech]{babel} 
\begin{document} 
žlouťoučký kůň úpěl ďábelské ódy 
\end{document}
 

Spustí se konfigurační nastavení, pokračujete pomocí Storno.

Nyní je třeba nahrát profily. Stáhněte soubor níže, rozbalte zip archiv a uložte si ho do svého domácího adresáře. V TeXnicCenteru pokračujte s importem profilů.

Vyberte Build a Define output profiles.

Vyberte Import…

Vyberte stažený soubor .tco a zadejte Otevřít

Otevře se vám seznam nastavení, zadejte Import

Volbu Remove directory specification from path nechte NEZAŠKRTNUTOU

Pokud zde již takové profily jsou, přepište je.

Aktuálně se používá TeXLive, takže cesta k souborům TeXu je C:\texlive\2016\bin\win32\…

A nyní již můžete TeX normálně používat.

Překlad přes server Artax

Pokud vám TeX na stanici nepůjde rozchodit, tak můžete vyzkoušet tento návod. Nicméně by TeXměl být k dispozici všude, ale na všude je stejně nainstalován.

Na počítačích bude pravděpodobně nainstalován editor TeXnicCenter. Pokud ne, požádejte službu a ona ho nainstaluje. Poté velmi pravděpodobně nebude tento editor připojen k příponě .tex. To se ale zařídí snadno.

  • Kliknete pravým tlačítkem myši na soubor s příponou tex a vyberete variantu Otevřít v programu

  • Dále vyberete dialog Procházet v na souborovém systému najdete soubor C:\Program Files (x86)\TeXnicCenter\TEXCNTR.exe
  • Pak už jenom výběr potvrdíte kliknutím na ikonu TEXCNTR a potvrzením pomocí OK. Tímto máte nastavený editor.

V editoru TeXnicCenter budete soubor editovat a můžete si prohlížet výstup. Ale nelze přes tento editor v této konfiguraci (TeX není na daném počítači nainstalován), překládat. Pokud TeXnicCenter spouštíte poprvé, spustí se vám zřejmě Wizard na nastavení. Postup je uveden dále i s obrázky.

Překlad ale můžete dělat přes server Artax. Připojte se tedy pomocí programu Putty na server artax.karlin.mff.cuni.cz. Po zadání přihlašovacího jména a hesla jste v příkazovém řádku. Teď je třeba si uvědomit, kde máte na disku H:\ uložen váš TeXový zdrojový soubor. Pokud není tento soubor přímo v kořenovém adresáři, je nutné pomocí příkazu cd vlézt do adresáře, kde se soubor nechází. Pokud například máte soubor H:\diplomka\kapitola1.tex, zadáte na příkazovém řádku příkaz cd diplomka a zmáčknte klávesu enter. Pokud jste ve správném adresáři, můžete překládat.

Překlad samotný se provádí pomocí příkazů csplain, cslatex, pdfcslatex, latex, pdflatex, amstex, …podle toho, jaký formát používáte. Syntaxe je (pro příklad cslatex): cslatex kapitola1.tex

Pokud překlad proběhne úspěšně, můžete si v TeXnicCenteru prohlédnout náhled výsledného souboru.

Pokud stále nevíte, jak překládat, obraťte se na službu.