Laboratoř K10

Laboratoř je určena pro samostatnou práci studentů, výuka zde není. V laboratoři je přítomna služba. Rozšířením učebny jsou části K10A a K10B určené pro výuku. Otevírací doba učebny je každý pracovní den od 8:00 do 20:00 za předpokladu, že je zajištěn dostatečný počet služeb. Zvláště o zkouškovém období, kdy jsou možnosti služeb více omezené, je vhodné sledovat tyto aktuální informace na www stránkách. Výuka se rezervuje přes fakultní SIS jednotlivě pro učebny K10A a K10B.

Rozvrh služeb

Rozvrh pro 6. týden zkouškového období (27. 6. - 1. 7. 2022)
 080910111213141516171819
Pondělí
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Úterý
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Středa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Čtvrtek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pátek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daniel Till
Radim Tauber
Veronika Klapová
Tomáš Pfeifer
Denisa Vizyová
Pavel Myšička

Informace o učebně

Kapacita učebny

 • 11 počítačů pro studenty
  • Windows 10 (8 počítačů)
  • Linux (3 počítače)

Vybavení učebny

 • Černobílá laserová tiskárna HP 3015
 • Barevná laserová tiskárna HP 2025n
 • Skener Epson Perfection V500 Office

Počítače

 • Dell
 • Intel Core i5-6500 3.2 GHz
 • 8 GB RAM
 • SSD 256 GB
 • monitor Eizo 19″
 • Windows 10, Linux stanice Lomikel, Engywook, Auryn

Otevírání a zavírání učebny K10

Učebnu odemyká a zamyká služba kartou. Pokud není služba přítomna, může učebnu pro potřeby výuky odemknout správce učebny Martin Trčka nebo v nouzi také Jaroslav Richter. Pokud se služba nedostaví ani během výuky, vyučující po skončení výuky informuje M. Trčku nebo J. Richtera, aby učebnu zase zamknuli. Během doby, kde není v učebně služba (a tedy učebna není otevřena pro veřejný provoz, ale je odemčena například kvůli probíhající výuce) je na dveřích cedule ZAVŘENO a znamená to, že do učebny je vstup studentům, kteří zde nemají výuku, zakázán.

Zřizování účtů v učebně

V laboratoři se uživatelé hlásí stejnými údaji jako do SISu. Tedy přidělený login (uživatelské jméno bez uvedení domény).

Jak získat účet?

Studentské účty jsou zřizovány automaticky při vytvoření uživatele ve Studijním informačním systému. Při prvním použití SIS je nutné provést změnu hesla, která se pak projeví na účtu v laboratoři přibližně do minuty. Více informací lze nalézt v části FAQ.

Účty vyučujících zařizuje správce učebny na základě rozvrhu hodin.

Uživatelé jsou povinni znát nařízení děkana a pravidla chování v laboratoři. Nikdo vás z nich zkoušet nebude, ale pokud je budete porušovat, můžete o účet zase přijít, případně být jinak potrestáni.

Co účet umožňuje?

Získáte možnost pracovat na Linux i Windows stanicích v laboratoři. Získáte také možnost vzdáleně se logovat na server LabK10 (Ygramul). Lze se vzdáleně logovat i na jiné stále běžící Linuxové stroje jako jsou Engywook, Auryn nebo Lomikel. Účtem z laboratoře je možné se přihlásit také v učebnách K4 a K11, které jsou omezeny pouze pro účely výuky a vstup je tam pouze s vyučujícím. Více informací lze nalézt v části FAQ.

Pošta

Zároveň se zřízením vašeho studentského účtu získáte automaticky také mailový účet ve tvaru

login@labk10.karlin.mff.cuni.cz.

Ten můžete vybírat z webového rozhraní (klient Rainloop). Do políčka Email zadejte přihlašovací jméno, které používáte v laboratoři (bez zadání domény) a heslo je stejné jako při přihlašování na Windows.

Úložný prostor

Na serveru získáte také prostor pro svá data. Sice se pravidelně zálohuje, ale za vaše data nikdo neručí. Důležitá data si proto raději zálohujte ještě někam jinam. Co se velikosti vymezeného prostoru týče je vhodné dodržovat limit v jednotkách GB. Ale není to kvóta jako taková. Na Windows máte úložný prostor k dispozici jako disk H:\ a tento adresář je dostupný jako domácí adresář pro přihlášení do Linuxu. Data, která mohou mít vyučující připravena na výuku najdete na disku V:\
Více informací lze nalézt v části FAQ.

ownCloud

V rámci serveru je dispozici úložiště dostupné přes web nebo aplikaci ownCloud. Toto úložiště má kapacitu 10 GB pro každého uživatele a kromě jiného nabízí možnost online editace dokumentů. Data jsou z důvodů technologických oddělena od domácí složky, jedná se o jiný prostor a data mezi domácí složkou a owncloudem nelze v rámci serveru přenášet.

Webové stránky

Stačí ve vašem síťovém domácím adresáři (disk H: ve Windows nebo domácí adresář v Linuxu) umístit soubory do adresáře public_html. Pro přímé zobrazení stránky se zdrojový soubor musí jmenovat index.html nebo index.php. Jinak je dostupný pouze přes přímý odkaz na soubor. Stránky si zobrazíte pomocí webového prohlížeče na adrese (login je vaše přihlašovací jméno do laboratoře):

https://labk10.karlin.mff.cuni.cz/~login

Pokud byste soubory pro web potřebovali na server nahrát ze svého domácího počítače, lze to udělat pomocí programu WinSCP:

Tisk, skenování

Černobílá tiskárna (HP LaserJet P3015)

 • Vlastnosti: 1200 dpi, PostScript, duplex (oboustranný tisk)
 • Cena za stránku A4: 1 Kč, při oboustranném tisku každá desátá stránka zdarma

Barevná tiskárna (HP Color LaserJet 2025n)

 • Vlastnosti: 1200 dpi, PostScript (ale oboustranný tisk neumí)
 • Cena za stránku A4 závisí na míře pokrytí (jakou část stránky tisk pokrývá):
  • běžný text (5% pokrytí): 2 Kč
  • obrázek přes celou stránku (100% pokrytí): 15 Kč
  • cena při pokrytí někde mezi 5 % a 100 % (míru pokrytí posuzuje služba) se určí přiměřeně (lineárně), např. cena při pokrytí cca půlky stránky je 8 Kč

Jak tisknout

V aplikaci, ze které chcete tisknout, zadáte Tisk (Print) a dojdete si k patřičné tiskárně pro vytištěné dokumenty. Poté se ihned zastavíte u služby (sedí u tiskáren), která od Vás vybere peníze. Tisky se elektronicky evidují.

 • Zadáte-li duplexní (oboustranný) tisk, máte každou desátou stránku (ne list papíru, ale stránku) zdarma 
 • Tisk na fólie není podporován (po posledním pokusu, kdy se fólie připekla k válci). Pokud chcete výstup na fólie, vytiskněte si stránky na papír a na fólie vše zkopírujte na kopírce (není v laboratoři k dispozici)

Skenování

 • typ: Epson Perfection V500 Office
 • rozlišení: 6400dpi
 • počítač: v rohu u okna

Postup, jak skenovat:

 1. zapněte skener tlačítkem na pravém boku,
 2. vložte předlohu (papír) do skeneru: buď pod kryt na sklo (to lze jen jeden papír; pokud skenujete knihu, zvedněte celý kryt do kolmé polohy a nechce ho po celou dobu skenování zvednutý), nebo do horního automatického podavače (to lze i více papírů; textem nahoru a horní stranou směrem do podavače),
 3. spusťte na počítači program „Epson Scan“ (ikona je např. přímo na Ploše), kde můžete nastavit parametry skenování i provést samotné skenování

Vrchní díl s možností skenovat transparentní materiály na požádání zapůjčí služba z “knihovničky”. (Na skenování knih tu býval druhý, starší skener, ale bohužel ho uživatelné zničili.)

Ke skenování můžete využít libovolný program, co tuto činnost umožňuje (například Irfanview, Gimp, Zoner Photo Editor, Malování, Nástroj Fax a skener). Návod na skenování a přehled aplikací najdete na papíře umístěném na boku počítače se skenerem.

Vypalovačka CD/DVD

 • typ: LG GP57EW40 Slim Portable DVD Writer
 • připojení: USB
 • umístění: U služby jde půjčit proti ISICu

Určitě zvládá CD a DVD. Skvěle se hodí k vypalování příloh k bakalářským a diplomovým pracím. 

Problémy a připomínky k provozu učebny

Jakékoliv problémy, připomínky, či dotazy zasílejte správci učebny.

Počítačová laboratoř K10